Movin - Mołdawskie Wina
Oferta Kontakt Promocje Sklep O nas
Strona główna > Republika Mlłdowy
Dla wielu ludzi Republika Mołdowy pozostawała, aż do chwili obecnej, białą plamą na mapie świata w dziedzinie winiarstwa. Tymczasem wyrób wina w Mołdawi ma bardzo długą historię. Ten położony w południowo-wschodniej Europie kraj ma bardzo dogodne warunki do uprawy winogron. Kontynentalny klimat, krótkie zimy, długie i gorące lata i żyzny czarnoziem sprzyjały dorodnym zbiorom, szczególnie w regionie zwanym Besarabią. 

Historia uprawy winorośli liczy sobie 7 tysięcy lat, kiedy to greccy koloniści sprowadzili pierwsze kultury winorośli. W XV w, za czasów królestwa Stefana cel Mara, w celu ulepszenia jakości wina dotąd produkowanego, zaczęto uzupełniać istniejące odmiany o wysokiej jakości sadzonki sprowadzane z innych, europejskich krajów. Jednak 300 lat okupacji tureckiej zahamowało dynamicznie rozwijający się rynek winiarski Mołdowy i dopiero po oswobodzeniu w 1813 roku, dzięki zaproszonym przez rosyjskiego cara Aleksandra III Francuzom, produkcja wina zaczęła się stopniowo odradzać. Miejscowe szczepy węgierskich, bułgarskich, greckich i tureckich winogron zostały uszlachetnione odmianami Pinot Blanc, Pinot Noir, Pinot Gris, Aligote, Cabernet Sauvignon, Sauvignon Blanc. Do 1914 r. Besarabia była głównym producentem win w Cesarstwie Rosyjskim. Niestety przetaczające się przez ten obszar wojny niszczyły winnice i dopiero w latach 50-tych XX w. rozpoczęto na nowo odbudowę przemysłu winiarskiego. Dziś winnice zajmują 7,4 % gruntów rolnych a sektor win to 25% całego eksportu. 

Dzięki ręcznie zbieranym i sortowanym winogronom i wciąż ulepszanym procesie technologicznym wina mołdawskie zdobywają medale i nagrody na międzynarodowych konkursach i stają się wizytówką tego pięknego kraju.


mołdawskie wina
© 2007 MoVin Sp. z o.o.. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: CubaMatic.com
Przyjazne linki: Części do samochodów ciężarowych